Stalo se

28.02.2010 - Zálší na ČRo Pardubice v pořadu Posvícení

28.2.2010 po 12 hodině bylo na ČRo Pardubice v pořadu Posvícení odvysíláno povídání s obyvateli obce, kterého se za obec zúčastnily:

Kuthan Stanislav - starosta obce

Peterka Josef - 82. letý pamětník

Lásková Ivana - zástupkyně ředitele Základní školy

Pavlíčková Vlasta - kronikářka obce

Peterka Vladislav st. - předseda mysliveckého sdružení

Peterka Vladislav ml. - jednatel spolku hasišů

Lásko Jiří - zástupce spolku stolního tenisu

Článek lze nalézt na stránkách ČRo Pardubice cro_pce-logo

Nedělní rozhlasové Posvícení se vypravilo do západní části Orlickoústeckého okresu. Právě tam leží, při březích rybníků Velkozálešský a Lačnov, obec Zálší se svými sto osmdesáti obyvateli. Další asi šedesát obyvatel žije v části Nořín. Do roku 1992 byl součástí Zálší také Kosořín, který je ale dnes samostatnou obcí. Historie Zálší spadá až do konce 13. století. Vždyť první písemná zmínka je datována 10. srpnem 1292. Obec je v této zakládací listině zbraslavského kláštera zmiňována jako Salicz a a tvoří část klášterního zboží. Dodnes jsou v obci zachovány původní statky a chalupy. V katastru obce stojí u rybníka Lačnova technická památka mlýn Betlém z doby kolem roku 1760, a na zahradě statku čp. 12 pak suška na ovoce.